Jakie buty halowe będą odpowiednie do siatkówki, a jakie do piłki nożnej?

Jakie buty halowe będą odpowiednie do siatkówki, a jakie do piłki nożnej? post thumbnail image

Halówki to obuwie sportowe, które musi zostać dobrane do charakteru wybranej dyscypliny. Bo inaczej poruszamy się podczas grania w siatkówkę, zaś zupełnie inaczej w czasie grania w piłkę nożną. Jak więc dobrać takie buty?

Na co zwrócić uwagę wybierając halówki?

Bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiamy w zamkniętej hali, powinniśmy, wybierając buty halowe zwracać uwagę na:

  • wygodę oraz jakość wykonania – obuwie halowe musi nam zapewniać komfort w czasie uprawiania sportu,
  • zapewnienie cyrkulacji powietrza – siateczka (przykładowo na cholewce) zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp,
  • podeszwa antypoślizgowa – zapewni komfort podczas grania. Możemy wówczas pozostać skupieni na rywalizowaniu z przeciwnikiem, nie zaś na toczeniu walki z nawierzchnią na hali.

W jakim obuwiu halowym grać w siatkówkę?

Obuwie do grania w siatkówkę na hali winno być lekkie z miękką podeszwą. Siatkarze sporo grają wyskokiem. Nie tylko atak, ale również blok to właśnie wyskoki. Obuwie przeznaczone do grania w siatkówkę musi zatem zapewnić właściwą amortyzację. Podczas obrony dynamika ruchów jest rozłożona nie tylko w kierunku przód-tył, ale również i na boki. Poza tym nierzadka walka o piłkę pod siatką sprzyja powstawaniu kontuzji (urazy mogą powstawać, kiedy drugi z zawodników nadepnie na naszą stopę, w chwili kiedy będziemy próbowali odskoczyć na bok). Z tego powodu dobrze, aby buty siatkarskie były tak zwanym obuwiem za kostkę, które zabezpieczy stawy. A mit stanowi, jakoby tego rodzaju buty ograniczały zakres możliwości siatkarzy.

Niemniej jednak z uwagi na fakt, iż halowe sporty różnią się pomiędzy sobą również dynamiką ruchów różnych zawodników, którzy je uprawiają, dobrze jest wybrać obuwie, które zostanie przystosowane do wybranej dyscypliny. Zakładając każde dobrej jakości halowe obuwie, poruszamy się energicznie po parkiecie, niemniej bezpiecznie. Niemniej jednak różnica opiera się na szczegółach.

Jakie halówki będą odpowiednie do grania w piłkę nożną? 

Wewnętrzna podeszwa musi być w stanie amortyzować ruchy, zaś zewnętrzna podeszwa ma zapewniać bardzo dobrą przyczepność. Dynamika ruchów to nie tylko tył-przód, ale również na boki, zaufajmy zatem firmom produkującym halówki, które biorą pod uwagę takie aspekty. Piłka nożna jest kontuzjogenną dyscypliną, zatem niezwykle istotne będzie, żeby właściwe buty zapewniły opcję jak najlepszej kontroli własnego ciała. Warto sprawdzić, czy producent obuwia oferuje w ramach danego modelu szerszy oraz węższy rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Post